, ,

تفاوت ارزش و قیمت هر سهم / ابنیه سهمی سودده با ارزش بالای بازار

نویسنده: کمال حسینی

اکثر سرمایه‌گذاران، مقایسه ارزش بازاری و ذاتی هر سهم را مبنای تصمیم‌گیری‌های خود در بازار سرمایه قرار می‌دهند.

همانطور که می‌دانیم، ارزش ذاتی هر سهم از مهمترین و اصلی‌ترین مباحث مطرح‌شده در بازارهای سرمایه‌گذاری و سهام‌ است.
«پیتر لینچ» یکی از صاحب‌نظران بزرگ بازار سرمایه می‌گوید:
من فکر می ‌‌کنم شما باید یاد بگیرید که پشت هر سهام یک شرکت است و تنها یک دلیل واقعی برای افزایش قیمت سهام وجود دارد. «شرکت‌ها از عملکرد ضعیف به عملکرد قوی می‌ رسند یا شرکت‌های کوچک به شرکت‌‌های بزرگ تبدیل می‌شوند.»

اکثر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای این نکته را مدنظر قرار داده‌اند و باتوجه به ارزش ذاتی هر سهم بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع هیچگاه بهایی بالاتر از ارزش واقعی آن سهم را پرداخت نخواهند کرد.
قیمت هر سهم مقدار پولی‌ست که ما برای خرید هر سهم پرداخت خواهیم کرد، اما ارزش یک سهم خوب آن است که بتواند توانایی سوددهی بالایی را برای سرمایه‌گذار داشته و سهمی سودده باشد.
سهام‌دار هوشمند، به‌دنبال خرید سهمی با قیمت پایینتر از ارزش واقعی آن است و در ابتدا، با تحلیل‌های خود ارزش سهام شرکت موردنظر خود را بررسی کرده و بعد اقدام به خرید بهترین و سودده‌ترین سهم می‌کند.
ارزش اسمی یک سهم از تقسیم مقدار سرمایه شرکت به تعداد سهام آن شرکت به‌دست خواهد آمد و در حالت عادی عددی ثابت است.
ارزش خالص یک سهم نیز از اختلاف بین دارایی‌ها و بدهی‌های یک سهم و به قیمت روز، محاسبه خواهد شد.
ارزش بازار یک سهم هم با میزان خرید و فروش آن سهم وابسته بوده و مکانیسم آن با عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد.

سهام ابنیه را می‌توان از جمله این سهم‌ها نام برد که علاوه بر دارا بودن ارزش ذاتی بالا، ارزش بازار سهم و ارزش اسمی، بسیاری از ویژگی‌های یک سهم خوب را در خود جای داده است و جزء سهم‌های سودده عنوان می‌شود.

چنانکه ابنیه در ماه‌های اخیر رشدی چشمگیر داشته و اکثر کارشناسان بازار سرمایه آینده‌ای روشن را برای این سهم در نظر گرفته‌اند.
علاوه بر توضیحات فوق، با نگاهی ساده به دارایی‌های شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز می‌توان بر ارزشمند بودن سهم ابنیه ابراز امیدواری کرد.

4.3/5 - (32 امتیاز)