, , ,

پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، منحصر به فردترین در خاورمیانه

patinaj sport

نویسنده: کمال حسینی

بسیاری از مردم فصل‌های پیاپی انتظار فصل سرما را می‌کشند تا تعطیلات خود را در کوه‌های برفی و تفریحات زمستانی بگذرانند.

ورزش زمستانی، فعالیتی تفریحی و ورزشی است که در طول ماه‌های سرد هر سال برگزار می‌شود، البته مناطقی هم هستند که در فصول گرم سال هم، بازی‌های زمستانی را در خود جای داده‌اند.

بیایید به تاریخچه این فعالیت‌های زمستانی اشاره‌ای کنیم که بازی‌های ورزشی یخی در قرن‌های گذشته در نزد مردمان کشورهای هلند و انگلستان بسیار خاص بوده، به طوری که فصل زمستان برای هلندی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد و مردم این کشور اسکیت روی یخ را حتی به دوچرخه نیز ترجیح می‌دهند.

البته این ورزش و تفریح فوق‌العاده هیجان‌انگیز در ایران هم طرفداران خاص خود را دارد اما به‌علت شرایط آب‌وهوایی، در دسترس علاقه‌مندان زیادی قرار ندارد.

فعالیت‌ها و بازی‌های برفی و یخی این امکان را می‌دهد که انواع تفریحات هیجان‌انگیز مانند اسکی، تیوپ‌سواری، صخره‌نوردی، تله‌کابین و بسیاری دیگر از تفریحات مفرح زمستانی را انجام دهیم.

شاید اگر نام این همه ورزش و تفریحات هیجان‌انگیزی که می‌شود به‌وسیله برف و یخ انجام دهید را قبلا می‌شنویدید تعجب می‌کردید که چرا زودتر به فکر استفاده از هوای سرد زمستان و لذت بردن از فضای برفی این فصل از سال نیفتاده‎‌اید.

 

patinaj sport 1

مناطق تفریحی برفی و یخی در ایران کم نیستند، از جمله آن‌ها می‌توان به پیست توچال و دیزین در تهران، پیست اسکی شیرباد در مشهد، پیست اسکی شمشک تهران، پیست اسکی آبعلی در تهران و بسیاری دیگر از این مکان‌ها اشاره کرد.

علاوه بر مناطق تفریحی که به‌صورت طبیعی در ایران وجود دارد، مکان‌های دیگری هم برای تفریحات یخی و برفی که یادآور فصل سرد زمستان هست ساخته شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به پیست بازی‌های یخی پدیده مشهد و سالن بازی‌های یخی مجموعه آرامیس در تهران و پیست بازی‌های یخی ایران‌مال در تهران اشاره کرد.

 

patinaj sport 2

تفریح یا بهتر است بگوییم ورزش‌های بازی‌های یخی، از جمله فعالیت‌های مفرح و محبوبی است که تجهیزات خاص خودش را دارد و با کفش مخصوص و روی یخ انجام می‌شود.

شاید شما هم تصاویر رویایی از این ورزش را فقط در تلویزیون تماشا کرده باشید اما جالب است بدانید قدمت این رشته در ایران حدود ۵۰ سال است و در برخی از شهرهای کشور خودمان مثل تهران و مشهد می توانید این ورزش هیجان انگیز را آموزش ببینید.

همانطور که اشاره شد، از جمله مراکز تفریحی که برای این ورزش مفرح راه‌اندازی شده است، پیست بازی‌های یخی پدیده مشهد است که در منطقه شاندیز واقع شده است و یکی منحصر بفرد ترین و بزرگترین پیست اسکی روی یخ در خاورمیانه محسوب می‌شود که توسط شرکت هلندی راه‌اندازی شده است.

 

patinaj sport 3

ابعاد پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز ۱۶۰۰ متر بوده و به این علت است که این پیست را بزرگترین پیست‌ اسکیت روی یخ سرپوشیده خاورمیانه می‌نامند و از دیگر امکانات این پیست، رایگان بودن کفش و تمامی تجهیزات مورد نیاز این ورزش می‌باشد.
در آخر امیدواریم شما هم بتوانید حداکثر بهره را از ورزش‌های مفرح برفی و یخی برده و لحظات شیرین و به یادماندنی را برای خود و خانوادتان رقم بزنید.

 

نویسنده: کمال حسینی

5/5 - (1 امتیاز)