, ,

آب و هوای سرد مشهد / ظرفیت پنهان گردشگری کشور

Winter tourism

صنعت گردشگری به دلیل اقبال زیادی که بدان می شود، تنوع یافته و برای فصول مختلف در اشکال‌ و قالب‌های گوناگون برنامه دارد، که ورزش‌های زمستانی از انواع جذاب آن است، اما این شاخه گردشگری در استان خراسان رضوی، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وجود بارگاه منور رضوی به عنوان قبله دلها و گل سرسبد جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری، همیشه دلیل و انگیزه اصلی حضور نه تنها مردم کشورمان، بلکه شمار زیادی از مسلمانان و شیعیان جهان در مشهد بوده است که داشتن این امتیاز خاص، موجب تحولی شگرف در عرصه گردشگری این کلانشهر مذهبی شده است.

حضور میلیونی زائران و دلبستگان قبله هشتم شیعیان، مسئولان این استان را بر آن داشته است تا با ایجاد زیرساختهای مختلف، زمینه ارتقای خدمات را فراهم آورده و بستر رفاه و بهره مندی بیشتر زائران داخلی و خارجی علی بن موسی الرضا (ع) را در تمامی روزهای مهیا کنند تا بتوان از این حضور به عنوان فرصتی مغتنم، برای کسب درآمدهای چشمگیر ارزی نیز بهره گرفت.

این در حالی است که وضعیت در فصل زمستان متفاوت است و مشهد به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و بارش برف و باران و نیز سرمای هوا، شانس کمتری برای میزبانی از زائران و گردشگران نسبت به دیگر فصول سال دارد که به نظر می رسد در صورت توجه بیشتر و برنامه ریزی متناسب با همین شرایط خاص، می توان زمینه حضور بیشتر گردشگران را در این فصل نیز فراهم کرد.

پیست اسکی شیرباد و ظرفیت‌های گردشگری که زیر برف مانده است

رئیس هیات اسکی خراسان رضوی در خصوص پیست اسکی شیرباد گفت: این پیست تجهیزات ویژه و به روزی دارد که سالانه میزبان حدود ۵۰۰ اسکی باز فعال و حرفه ای است که با توجه به امکانات موجود، ظرفیت حضور هزار اسکی باز را دارد.

اسماعیل سماورچی عنوان کرد: این پیست به دلیل بهره مندی از خوابگاه ها و اقامتگاه های بوم گردی گرم، ظرفیت میزبانی از زائران و مسافران داخلی و خارجی برای برگزاری مسابقات و جشنواره های زمستانی چند روزه را هم دارد.

وی ادامه داد: لوژ سواری و تماشای بارش برف کوهستان در اقامتگاه های برفی از دیگر جاذبه های پیست گردشگری شیرباد است که با بهره مندی از بهترین تجهیزات و امکانات، آمادگی میزبانی همه روزه از علاقه مندان را دارد.

رییس هیات اسکی خراسان رضوی اظهار داشت: بسیاری از مسافران همه ساله در تماس با این هیات، جویای برنامه های پیست اسکی شیرباد هستند و درخواست حضور در مجموعه را دارند از این رو با همکاری آژانس های مسافرتی، زمینه این حضور برای آنان فراهم شده است.

سماورچی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برخی از مهمانان اهل کشورهای عرب زبان همسایه نیز که تاکنون شاهد بارش برف طبیعی در کشور خویش نبوده اند، با سفر در ۶ ماهه دوم سال، می توانند با استقرار در این منطقه از نزدیک شاهد این مناظر زیبا در کوهستان باشند.

کویر، نقطه بکر گردشگری بازیهای زمستانی

خراسان رضوی به عنوان یکی از نقاط خشک و کویری کشور، دارای مناطق کویری فراوانی است که هر یک زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد ولی به دلیل خشکی و آفتاب سوزان این مناطق در ماه های ابتدایی سال، بسیاری از علاقه مندان این مناطق، تمایل دارند در روزهای سرد سال به مناطق کویری سفر کنند و از ظرفیت های پنهان گردشگری این مناطق در زمستان نیز بهره ببرند.

مسوول اقامتگاه بومگردی “نرجس کویر مزینان” در شهرستان داورزن گفت: یکی از مناطق کویری ایران، کویر مزینان شهرستان داورزن است که در حاشیه جنوبی جاده سراسری تهران – مشهد با چشم اندازهای طبیعی و متنوع زیستی، ظرفیتهای بالایی از جاذبه های اکوتوریستی در انواع گردشگری سلامت، ماجراجویانه، علمی و طبیعت گردی را داراست.

علیرضا همت آبادی افزود: این کویر در موضوع گردشگری زمستانی، ظرفیت های زیادی دارد به طوری که بسیاری از بازدید کنندگان در فصل زمستان، تفریحاتی چون اتومبیلرانی (آفرود)، کویر نوردی، تیوپ سواری و اسکی روی شن را برای وقت گذرانی برمی گزینند.

منبع: ایرنا

5/5 - (1 امتیاز)