, ,

خانه مسافرهای مشهد فرصتی برای افزایش اقامت گردشگران است

traveler's house

براساس آخرین گزارش‌های بدست آمده، خانه مسافرهای مشهد سهم عمده‌ای در پذیرش مسافران و زائران دارند.

سالهاست که در شرایط عادی میلیون ها زائر و مسافر داخلی و خارجی شهر و دیار خود را به قصد سفر به مشهد الرضا و زیارت حرم مطهر امام هشتم ترک می کنند و آمار گویای این است که بخش قابل توجهی از این سفرها با خودرو شخصی صورت میگیرد.

در چنین شرایطی این نکته نیز قابل تامل است که بخش عمده و قابل توجهی از مسافران از قشر متوسط به پایین جامعه هستند و درست به همین دلیل ایجاد امکان اقامت ارزان قیمت به عنوان یکی از راهبردهای متولیان زائران و میزبانان در مشهد تعیین شده است.

طی چند سال اخیر با افزایش سوءاستفاده افراد شیاد، برخی رخدادها از جمله سرقت و ایجاد مشکلاتی برای مسافران مقیم در منازل زائرپذیر، اجرای طرح ساماندهی منازل شخصی زائرپذیر را در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی قرار داده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد بر این اعتقاد است که وضعیت نابسامان خانه های شخصی و منازلی که اقدام به پذیرش و اقامت زائر و مسافر می کنند، یکی از معضلات انباشته شده از گذشته بوده  اند که در دوره های مختلف برای ساماندهی آنها برنامه ریزی و هدف  گذاری شد اما به  شکل مطلوب پیاده  سازی و اجرا نشده است.

حسین امیرکلالی افزود: این نوع اقامت مسافر در خانه های شخصی در شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم رواج دارد و هیچ قالبی در این شکل در انواع تأسیسات گردشگری تعریف نشده است.

۱۳۰ هزار نفر شب ظرفیت واحدهای رسمی استان

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز، گفت: ظرفیت کنونی اسکان واحدهای رسمی استان شامل هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، خانه مسافر و اقامتگاه های بومگردی ۱۳۰ هزار نفر شب است.

یوسف بیدخوری افزود: ظرفیت خانه‌های شخصی را نمی‌توان با شمار اتاق آنها محاسبه کرد اما برآورد می شود واحدهای غیرمجاز فعال در این بخش دارای ۳۰ هزار نفر شب ظرفیت باشند که خود فرصتی برای افزایش اقامت در مشهد و البته تهدیدی همزمان برای این حوزه است.

وی اظهار کرد: به  این  ترتیب به هیچ  وجه نمیتوان ظرفیت این واحدها را نادیده گرفت و برای استفاده از این فرصت باید ساماندهی انجام شود و خدمت به زائران زیر نظارت قرار گیرد. صدور مجوز برای مالکان در صورت نبود مشکل قرار گرفتن در طرح های تملک و توسعه شهری شهرداری به  مدت یک  هفته تا ۱۰ روز زمان می برد.

نویسنده: کمال حسینی

منبع: همگردی

امتیاز دهید post